Left Side Event

TUGFO-09.08.2022

2022 REPERTUARI

Çaykovski          4ncü Süit “Mozartiana”

Çaykovski          Roccoco Çeşitlemeleri (solist: Poyraz Baltacıgil)

Fauré                 Masques et Bergamasques

Evrim Demirel    Osmanlı Minyatürleri 2

Schumann          Uvertür, Scherzo ve Final Op. 52

ORKESTRA HAKKINDA

Gençleri sanata teşvik etmek amacıyla pek çok çalışmaya imza atan Sabancı Vakfı, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın da kuruluşunun gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Orkestra, Ana Destekçisi olan Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla her yıl ülkenin tüm konservatuarlarından seçilen 100 genç müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşturulmaktadır.

2007 yılında, türünün ülkedeki ilk örneği olarak Cem Mansur tarafından kurulan ve
16-22 yaşları arasındaki müzisyenlerden oluşan orkestra, her yaz, alanlarındaki en iyi eğitmenlerin yönetiminde üç haftalık bir hazırlık dönemi sonrasında Türkiye ve yurtdışında bir dizi konser vermektedir.

Orkestra, çağımızın en büyük piyanistlerinden Murray Perahia ile Istanbul’da verdiği ilk konserin ardından Salvatore Accardo, Shlomo Mintz, Kristof Barati, Alice Sara-Ott ve Natalia Gutman, Stephen Kovacevich  gibi büyük isimlerle de Avrupa’nın önemli konser salonlarında sahneye çıktı.

Viyana, (Konzerthausi RadioKulturhaus) Berlin (Konzerthaus, 2008, 2010, 2015, 2017, 2019), Roma (Sala Santa Cecilia, 2010, 2013, 2014), Milano (Auditorium), Linz (Brucknerfest), Bonn (Beethovenfest), Amsterdam, Budapeşte, Prag (Smetana Hall, Rudolfinum), Bratislava, Brüksel (Palais des Beaux Arts), Verona (Teatro Filarmonico), Ravello, Floransa, Bologna, Essen, Dortmund gibi merkezlerin en prestijli festival ve konser sezonlarında dünyanın önde gelen orkestralarıyla aynı afişi paylaşan genç müzisyenler, dinleyicileri teknik düzeyleri ve şaşırtıcı enerjileriyle büyülediler.

Bayerischer Rundfunk, Deutsche Welle, ORF ve Slovak radyoları tarafından konserleri kaydedilen ve yayınlanan TUGFO, müziğin sosyal yönüyle ilgili çalışmalar da yapmakta, özellikle “Demokrasi Laboratuvarında” Cem Mansur, orkestra ve dinleyicileri orkestra metaforuyla, birlikte yaşam, liderlik, sorumluluk ve toplumsal barış konusunda renkli bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu etkinlik, 2014 yılında “Berlin ve İstanbul’un Kardeş Şehir” olmasının 25. yılı kutlamaları kapsamında ve 2017 yılında Berlin Konzerthaus’ta gerçekleşmiştir.

TUGFO 2017 Berlin konseri, dünyanın önde gelen kültür/sanat kanallarından Arte TV tarafından canlı olarak yayınlanmıştır.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, 2014 yazında Sicilya’da Taormina Festivali’nin yerleşik orkestrası olarak “Tosca” operası temsillerinde ve 2015 yılının Ocak ayında ise Royal Opera House “La Boheme” prodüksiyonunda görev almıştır. 2019 yazında TUGFO, Palermo Classica festivali yerleşik orkestrası olmuştur.

2010 ve 2012 yazlarında orkestranın 35 üyesi Ermenistan’dan gelen genç müzisyenlerle birlikte “Bizi Birleştiren Müzik” adıyla Türkiye-Ermenistan Gençlik Orkestrası’nı kurmuş ve İstanbul ve Berlin’de konserler vermiştir. Ayrıca TUGFO üyeleri her yıl Türk/Yunan Gençlik Orkestrası’nda yer almaktadır.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında faaliyetlerini yürütmektedir. Orkestra, “Avrupa Ulusal Gençlik Orkestraları Federasyonu” tam üyesidir.

2022 TURNE TAKVİMİ

– 05 Ağustos 2022 – Bursa Uludağ Üniversitesi Konservatuar Salonu Konseri

– 08 Ağustos 2022 – İstanbul İş Sanat Konseri

– 09 Ağustos 2022 – Ankara CSO Konseri

– 12 Ağustos 2022 – Prag Dvorak Hall Rudolfinum Konseri

– 13 Ağustos 2022 – Altenburg Konseri

– 14 Ağustos 2022 – Pauliruine Dresden Konseri

– 16 Ağustos 2022 – Berlin Konzerthaus Young Euro Classic Festivali Konseri