Left Side Event

Cumhuriyetin 100. Yılında Kuşaktan Kuşağa Keman

Orkestra Akademik Başkent 29 Ekim 2003 tarihinde Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal'ın himayelerinde kurulmuştur. Kuruluşunu ve 2018 yılına kadar birinci şefliğini Ertuğ Korkmaz ve sanat yönetimini İsmail Lütfü Erol üstlenmiştir. Orkestra Akademik Başkent; Ankara'da başta Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü'nde ve Ankara'nın çeşitli konser salonlarında verdiği periyodik konserlerinin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli kentlerine ve yurt dışına konser turneleri yapmış, festival konserleri vermiş ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. Dağarında, barok dönemden çağdaş müziğe kadar geniş bir yelpazede eserler yer alan orkestra, pek çok eserin dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, olumlu eleştiriler almıştır.

Orkestra; Aneleen Lenaerts, Benyamin Sönmez, Cihat Aşkın, Davide Alogna, Emre Elivar, Emre Şen, Enrique Batiz, Gökhan Aybulus, Gustav Rivinius, Gülsin Onay, Gürer Aykal, İdil Biret, İgor Pikayzen, Lucienne Renaudin-Vary, Martin Berkofsky, Rocco Filippini, Salvatore Accardo, Soyoung Yoon, Tunç Ünver gibi tanınmış solist ve şefler ile; Kamerhan Turan, Rauf Paşaoğlu, Gülüm Sürmen Ötenel, Sibel Sarıcan Gündüz, Sevinç Keser Varol, Kaan Yüksel, Cem Çeliksırt ve Berkcan Akıncı gibi aynı zamanda Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde yer alan saygın sanatçılarımızla ve kendi bünyesi içerisindeki müzisyenlerin solistliği ile de konserler gerçekleştirmiştir.

Orkestra Akademik Başkent, geçmiş yıllar içerisinde St. Petersburg Piyano Festivali'ne davet edilmiş ve UNESCO'nun kuruluşunun 60. yılı kapsamında düzenlenen bu festivale Türkiye'den davet edilen ilk orkestra olarak açılış konserini gerçekleştirmiştir. Topluluk, 2017 yılında Üzeyir Hacıbeyov Uluslararası Festivali kapsamında Bakü'ye davet edilmiştir. 2018 yılında, Çağsav tarafından yayınlanmış olan Türk Gitar Konçertoları albümünde yer almıştır. 2022 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile işbirliğine girmiş, PanaromicWeb firması desteği ile Türkiye’nin ilk VR konser kaydını gerçekleştirmiştir. 2018 yılından bu yana orkestranın genel sanat direktörlüğü ve birinci şefliğini Orhun Orhon üstlenmiştir.

Fazlı Orhun Orhon Türk orkestra şefibesteci ve akademisyen.

Gençlik orkestraları ve Türkiye'deki büyük senfoni orkestralarını yönetmiş, oda müziği gruplarıyla 20. yüzyıl müziği ağırlıklı konserler vermiş bir orkestra şefidir. Birçok Türk bestecinin eserlerinin ilk seslendirilişlerini ve kayıtlarını yapmıştır.

2011'de kurulan Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası'nın kurucu şefi olan Orhon, Başkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi ve Orkestra Akademik Başkent'in şefidir.

Nehir Kıran, keman
Nehir Kıran, 2009 yılında Antalya'da doğdu. Henüz 5 yaşındayken piyano eğitimi almaya başladı ve müzik tutkusunu keşfetti. İleriye yönelik bir kariyer için adım attığı ilk adım olan bu eğitim, müzikal yolculuğunda önemli bir temel oluşturdu.Nehir'in müzikal kariyerindeki büyük sıçrama, 8 yaşında gerçekleşti. Konservatuar sınavına girip, ünlü keman virtüözü Can Özhan'ın öğrencisi olarak eğitimine devam etme fırsatı yakaladı. Aynı yıl içinde 8 yaşında ilk Solo resitalini gerçekleştirdi. Bu başarı, Nehir'in özgüvenini artırdı ve onu daha büyük hedeflere yönlendirdi.

2018 yılında Nehir, Ukrayna'nın Lviv şehrindeki masterclass çalışmalarına katıldı ve Lviv Filarmoni Salonunda Resital verdi. Müzikal yeteneği ve performansıyla dikkat çekti ve takdir kazandı.2019 yılında Nehir, Burdur Klasik Müzik Festivali ve OldTown Müzik Festivali gibi iki önemli festivalde performans sergiledi. Performansları, dinleyiciler ve eleştirmenler tarafından büyük beğeni topladı.

12 yaşında Nehir, ilk profesyonel kaydını gerçekleştirerek büyük ilgi topladı. Bu başarı, müzikal kariyerindeki ivmesini artırdı ve ona daha büyük fırsatlar sunmaya devam etti. 2020'den bu yana, Nehir, Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) masterclass ve proje çalışmalarına aktif olarak katılmakta ve bu çalışmaları, müzikal becerilerini geliştirmek için önemli bir fırsat olarak görmektedir.

Nehir, 2021-2022 yıllarında gerçekleşen Antalya Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası çalışmalarında grup şefi olarak kendini gösterdi. Bu deneyim, ona liderlik ve iş birliği becerilerini geliştirme fırsatı sundu. 2022 Haziran ayında Nehir, Can Özhan'ın Uluslararası Butik Konservatuar projesinin kurucu üyelerinden biri olarak seçildi. Bu proje, ona daha büyük bir sahne ve müzikal etki alanı sağladı.

Nehir, müzikal kariyerindeki önemli performanslarından biri olarak, İstanbul'da 2000 kişilik bir dinleyici kitlesine Camertalia yaylı çalgılar eşliğinde solist olarak konser verdi. Konser, Serhan Bali'nin sunumu eşliğinde gerçekleşti ve Vivaldi İstanbul Başakşehir'de performansı büyük beğeni topladı. Nehir; Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Ani Schnarch, Sevil Ulucan, Özcan Ulucan, Ethem Emre Tamer, Orhun Orhon ve Şeniz Aybulus gibi ünlü isimlerin masterclasslarına katıldı ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. 

Peren Alan, keman
2012 yılında Antalya'da doğan Peren Alan, 2019 yılında virtüöz kemancı Can Özhan ile keman eğitimine başladı. Peren, Temmuz 2021'de kemancılar Hakan ŞENSOY ve Şeniz AYBULUS ile Masterclass'a katıldı ve performansıyla izleyicilerin dikkatini çekti. Eylül 2021'de Peren, Antalya'da RE22 Kültür Sanat’ın düzenlediği Masterclass sırasında ünlü kemancı Cihat AŞKIN ile aktif olarak çalıştıktan sonra "Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları" (CAKA) projesine katılmaya davet edildi. Aralık 2021'de Peren, Can ÖZHAN ile keman resitali verdi. Haziran 2022'de Peren, Can Özhan'ın Uluslararası Butik Konservatuarı projesinin kurucu üyesi oldu. Solist olarak İstanbul'da 2000 kişilik bir dinleyici kitlesine Camertalia yaylı çalgılar eşliğinde konser verdi. Serhan Bali'nin sunumu eşliğinde gerçekleşen Vivaldi İstanbul Başakşehir’de konseri çok ilgi gördü. Ağustos 2022’de Ayvalık'ta düzenlenen CAKA Yaz Okulu'nda orkestra ve ünlü virtüöz Cihat Aşkın ile solist olarak performans sergileyen Peren, büyük beğeni topladı. Aynı yıl, Peren ayrıca dünyanın yaşayan en büyük keman efsanesi Maxim Vengerov’a keman çalarak onun beğenisi ve takdirini kazandı.2022 Aralık ayında ilk resitalini gerçekleştiren Peren Alan çok büyük beğeni topladı. Orhun Orhon, Emre Tamer, Özcan Ulucan, Sevil Ulucan gibi önemli keman sanatçıları ve orkestra şefleri ile Masterclass'lara da aktif olarak katıldı.

Can Özhan, keman
1990 yılında Antalya’da doğan Can Özhan’ın müzikle tanışması dört yaşında aldığı piyano dersleriyle başladı. Onbir yaşında Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarının açmış olduğu sınavı kazanarak keman eğitimine başladı. Kısa sürede enstrümanında gelişimi neticesinde ilk resitalini oniki, ilk orkestra ile solist konserini onüç yaşında verdi. 2006-2009 yıllarında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasının kuruluşunda yer alarak, 2007-2010 yılları arasında Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası ile yurt içi ve yurt dışında bir çok önemli konser ve festivallerde yer aldı.

2009 yılında Pekinel kardeşlerin ‘Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’ projesini kazanan ondört genç müzisyenden biri oldu.

Akdeniz Oda Orkestrası ve Filarmoni Antalya Orkestralarının kuruluş görevlerini üstlendi, bu orkestraların baş kemancısı ve solisti olarak konserler verdi.

2006-2011 yılları arasında keman çalışmalarını Orhan Ahıskal ile sürdürdü, bölüm birincisi olarak mezun oldu.

2004-2005 yıllarında Sırbistan’da gerçekleşen yarışmada birincilik derecesi, İtalya Roma’da En İyi Performans Ödülü’ kazandı. 2015 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının düzenlediği yarışmada birinci oldu.

Eğitim hayatı boyunca otuzun üstünde oda müziği, yirminin üstünde solo resital gerçekleştirdi. İlya Grubert, Ali Rahbari, Maxim Vengerov, Shlomo Mintz, Özcan Ulucan, Cihat Aşkın ve Sergey Kravçenko gibi önemli keman profesörleriyle çalıştı.

Sanatçı bugüne kadar Antalya Devlet Opera ve Bale Orkestrası, Ankara Oda Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Akdeniz Oda Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrası, Muğla Belediyesi Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Mersin Oda Orkestrası ile solist olarak birçok konser verdi.

Can Özhan, 2016’da Cihat Aşkın’ın ‘Aşkın Ensembleprojesine katıldı, sanatçının kurduğu CAGA Cihat Aşkın Gençlik Atölyesinin başkanı oldu. Çeşitli kurumlarda masterclass çalışmaları yürüttü. 2017 yılında Dünya’nın Kemanları Festivali kapsamında Roby Lakatos ve Shlomo Mintz ile aynı sahneyi paylaştı. Aynı yıl Bilkent Uluslararası Oda Müziği Günlerinde oda müziği konserleri verdi.

Yüksek lisans çalışmalarını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Pelin Halkacı ile tamamladı.

2021 yılında, orkestra şefi Hakan Şensoyun yürüttüğü projede, Ecevit Tunalı’nın dört mevsim için tasarladığı kemanlarla Vivaldi’nin Dört Mevsim eserini icra etti.

Sanatçı, 2011-2022 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman ve oda müziği dersleri vermiştir. 2022 Haziran ayında Uluslararası Butik Konservatuvar Projesi” isimli üst seviye eğitim platformu ile çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca yetiştirdiği öğrenciler yurtiçi ve yurtdışı konserlere katılıp ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller kazanmaktadır.

Can Özhan 2021de Lansmanı yapılan CAMERATALİA’nın kurucusudur.

Sanatçı, profesyonel müzik çalışmalarına Uluslararası Butik Konservatuvar Projesi, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrasının daimî üyesi olarak devam etmektedir.