JMI

JMI - Jeunesses Musicales International / Uluslararası Gençlik Müzik Örgütü

Dünyanın en büyük ve önemli gençlik ve müzik organizasyonu olan Uluslararası Gençlik Müzik Örgütü’nün (Jeunesses Musicales International) amacı hiçbir kültürel, yöresel ve ideolojik ayırım yapmaksızın sınırların olmadığı, barışın ve karşılıklı anlayışın ortak dil olduğu bir dünya yaratmak ve bunu yer yüzündeki tek ortak dil, müzik yoluyla gerçekleştirmektir.

Örgüt İkinci Dünya Savaşı sonrasında Marcel Cuvelier ve René Nicoly tarafından 17 Temmuz 1945’te Brüksel’de kurulmuştur. 1945’lerde çalışma alanlarını sadece klasik müziğin kapsamasına karşın 1960’larda alanlarını giderek büyüten örgüt klasik müziğe ek olarak etnik, kültürel, caz, rock ve pop müziği de çalışma alanlarına dahil etmiştir.

Bu kültürel kuruluşun, 2005 yılı itibariyle 45 daimi üyesi bulunmaktadır. Daimi üyelere ek olarak 35 bağlantılı örgüt üyesi olan kuruluşun dünya genelinde üyelikleri hızla artmaktadır. Her sene 3000 şehirde 30.000 müzik etkinliği düzenleyen Uluslararası Gençlik Müzik Örgütü genç müzisyenleri yetiştirmek, desteklemek ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacı ile müzik kampları, çalışma grupları, festivaller, yarışmalar ve konserler düzenlemektedir.

Üye Ülkeler Almanya, Amerika, Avusturya, Azerbeycan, Belçika (Flaman/Fransız), Brezilya, Bosna Hersek, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan, Estonya, Fransa, Finlandiya, Gana, Guatamala, Güney Afrika, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kanada, Kamerun, Kenya, Kıbrıs, Kongo-Brazzaville, Kore, Luksemburg, Macaristan, Makedonya, Malavi, Mozambik, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan-Karadağ, Slovenya, Somali, Tanzanya, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Venezuella, Yunanistan, Zambiya, Zimbabwe