Left Side Event

H. Ü. Devlet Konservatuarı Gala Etkinliği

BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ

H.Ü ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI GALA ETKİNLİĞİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali’nin etkinlikleri içinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sanat eğitim kurumu olan ve ülkenin sanatçı fabrikası sayılan Ankara Devlet Konservatuvarı’nın müzik, tiyatro, bale, şan, kompozisyon ve şeflik, çocuk ve gençlik koroları bölümlerinin bu festivale özel hazırlayacağı ve tanınmış mezunlarının da katılacağı gala programı.

2002 yılında kurulmuş, uluslararası konserler festivalimiz açılış konserlerini de gerçekleştirmiş Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın da yer alacağı etkinlik müzikal tarihimizin sembolü olarak Türk bestecilerinin eserlerine ve yetişmekte olan genç kuşak Türk sanatçılarına da programında yer verecektir.

Bu özel konser 6 Haziran Pazartesi günü Saat: 20.30’da CSO Tarihi Binada müzik severler ile buluşacak.

Hacettepe Senfoni Orkestrası,

2002 yılında Rektör Prof. Dr. Tunçalp Özgen’in direktifleriyle Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı (ADK) Müdürü Prof. Ali Doğan ve Orkestra Şefi Prof. Erol Erdinç’in liderliğinde geniş bir kadro ile kurulan Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası (HSO), kısa süre içinde dinamik yorumlarıyla ülkemizde ilgi ve beğeni odağı olmuştur. Türkiye dışında Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Rusya ve Yunanistan’da konserler veren topluluğun repertuvarı, geniş bir dönemi kapsamaktadır. Ulusal ve uluslararası müzik kültürüne üniversite çatısı altında katkıda bulunma yolunun öncelikle Türk bestecileri ve yorumcularından geçtiği bilinciyle hareket eden Orkestra, repertuvarında Türk bestecilerinin eserlerine ve yetişmekte olan genç kuşak Türk sanatçılarına programında en fazla yer veren topluluk olma özelliğini yıllardır korumaktadır. Topluluk bu amaçla Türk bestecilerine verdiği siparişleri seslendirerek çok sesli Türk müzik repertuvarının gelişmesine öncü olmakta, özellikle genç bestecilerin dinleyici ile buluşmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Başta Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Ulusal Piyano Yarışması olmak üzere, Ankara Devlet Konservatuvarlıları Derneği’nin düzenlediği yarışmaların da final orkestrası olan HSO, bu vesileyle yine genç sanatçıların yetişmesine hizmet etmektedir. Orkestranın farklı stillerdeki kayıtları, Sevda Cenap And Müzik Vakfı, Çağsav ve Noufe etiketleri ile yayınlanmıştır. Prof. Burak Tüzün’ün Genel Müzik Yönetmenliği altında çalışmalarını sürdüren, konserlerini ADK Lisans dönemi öğrencileri ve müzik bölümü öğretim elemanlarının desteği ile veren orkestra, genç sanatçıların yanı sıra İdil Biret, Ayhan Baran, Gülsin Onay, Server Ganiev, Özgür Aydın, Cristina Ortiz, Eliso Virsaladze, Marina Tarasova, Aleksandr Rudin, Sergey Luganski, Aleksandr Markov gibi dünya çapında solistler ile Rengim Gökmen, Nezih Seçkin, Naci Özgüç, İbrahim Yazıcı, Yevgeni Buçkov gibi usta şeflerle çalışmıştır.

Etkinliğin biletleri için

https://biletinial.com/muzik/hacettepe-universitesi-gala-konseri-bkyf